Analiza przedwdrożeniowa - na czym polega?

4 maj
Analiza przedwdrożeniowa systemu infromatycznego

Na czym w kilku słowach polega analiza IT? Każdy kto budował dom lub chociaż zlecał większy remont, usiadł pewnego dnia przy jednym stole z architektem i przedstawił mu swoje wymagania, ten zaś korzystając ze swojej wiedzy i doświadczenia skonfrontował je z rzeczywistością, podpowiedział najlepsze praktyki, a ustalenia spisał w formie projektu. Dokładnie tak samo działa analiza przedwdrożeniowa systemu informatycznego.

Czym jest analiza przedwdrożeniowa

Analiza przedwdrożeniowa jest pierwszym krokiem w cyklu tworzenia każdego systemu informatycznego. W czasie jej trwania analityk biznesowy firmy przeprowadzającej analizę, spotyka się z zespołem projektowym wyznaczonym przez klienta. Spotkania analityczne polegają na zbieraniu wymagań dotyczących omawianego wycinka systemu informatycznego. W zależności od wybranej metodologii wdrożeniowej, analiza IT może odbyć się raz i dotyczyć wszystkich funkcji systemu (metodologia waterfall) lub odbywać się cyklicznie i dotyczyć wybranych funkcji (w ramach metod zwinnych i przyrostowych, np. frameworku SCRUM).

Dobry analityk biznesowy, w pewnym sensie odpowiednik architekta w budownictwie, dostosowuje sposób prowadzenia analizy do zasobów i możliwości klienta, tak aby zbytnio ich nie obciążać. Najczęstszą formą współpracy są warsztaty, w czasie których omawiany jest w danym momencie jeden konkretny proces biznesowy. Klient opisuje analitykowi do czego służy proces, kto bierze w nim udział, jakie są jego reguły, co sprawia problemy, jakie ma pomysły na usprawnienia. Analityk, w oparciu o swoją szeroką wiedzę informatyczną i biznesową, moderuje dyskusję, spisuje  wymagania, pomysły i spostrzeżenia i proponuje rozwiązania oparte o najlepsze praktyki. Ilość spotkań i czas ich trwania bywa różny. Po każdym z nich, pracownik działu analizy przedwdrożeniowej rozsyła notatki do zespołu projektowego klienta aby zostały one zweryfikowane i opatrzone komentarzami.

Po zebraniu odpowiedniej ilości informacji, analityk rozpoczyna pracę nad projektem wdrożenia, które zawiera opis procesów i obiektów biznesowych potrzebnych do ich obsługi, wygląd interfejsów graficznych, opis ról użytkowników i ich uprawnień, oraz harmonogram czasowy w podziale na konkretne zadania programistyczne, wdrożeniowe i szkoleniowe.

Dokumentacja przedwdrożeniowa tworzona jest w taki sposób aby była uniwersalna i zrozumiała dla każdego. Oznacza to, że można zatrudnić jedną firmę do przeprowadzenia procesu analitycznego, oraz inną do zaprogramowanego opisanego w projekcie programu komputerowego. 

Ciężko powiedzieć ile trwa analiza biznesowa przed wdrożeniem systemu IT. Wszystko zależy od stopnia skomplikowania aplikacji, oraz przygotowania klienta do analizy. Im więcej klient omówi ze swoimi pracownikami we własnym gronie, tym więcej będzie mógł przekazać analitykowi bez konieczności omawiania tematu w jego obecności. Aby jednak dać pewien pogląd, analiza biznesowa procesu budżetowania i obiegu faktury kosztowej w module elektroniczny obieg dokumentów platformy Nextgeno zajmuje średnio do 2 dni pracy z klientem, oraz kolejne 1-2 dni pracy z dokumentacją.

Dla kogo jest analiza?

To proste. Analiza przedwdrożeniowa jest dla każdej firmy, która planuje wdrożyć nowy system informatyczny lub poszerzyć możliwości obecnego. Jest to też świetna okazja do wzięcia pod lupę procesów biznesowych realizowanych przez organizację. Rola analityka nie ogranicza się do bycia skrybą. Jako osoba o bogatym doświadczeniu branżowym, ma za zadanie polecać najlepsze praktyki, znajdować wąskie gardła i drążyć przysłowiową dziurę w całym. Czasami to właśnie osoba z zewnątrz jest w stanie na pierwszy rzut oka znaleźć nieprawidłowość, która nie jest tak oczywista dla zespołu, który pracuje w danym procesie biznesowym od lat. 

Nie ważne czy planujesz wdrożyć system CRM, aplikacji internetowej do komunikacji z pracownikami, aplikacji mobilnej dla klientów czy system śledzenia floty pojazdów. Analityk IT pomoże Ci usystematyzować wymagania, ocenić co jest ważne, a co nie, oraz dopasować produkt do posiadanego budżetu.

Komu zlecić analizę przedwdrożeniową

Nieskromnie powiemy, że nam. Nextgeno to software house, który zajmuje się całym cyklem tworzenia aplikacji biznesowych, od fazy koncepcji i analizy przedwdrożeniowej po development, testy i uruchomienie produkcyjne. Posiadamy bogate doświadczenie w tworzeniu oprogramowania dla firm niezależnie od branży. Wykorzystujemy najlepsze praktyki i nowoczesne, wydajne technologie. Zapraszamy do kontaktu z nami i darmową konsultację informatyczną, w czasie której porozmawiamy o Twoim pomyśle na nowe oprogramowanie. Uzupełnij formularz kontaktowy poniżej, napisz na biuro@nextgeno.com  lub zadzwoń na +48 32 442 07 71.

Porozmawiajmy!

Przejdź do formularza kontaktowego i umów darmową konsultację.

Umów darmową konsultację